in Tips, WPF, XAML

WPF Uygulamalarında “kiosk” Mod Kullanımı

Genellikle geliştirdiğimiz uygulamalar web ya da masaüstü tabanlıdır. Bazen sistem, oyun vb. farklı programlama mimarileri de olabilmektedir. Hayatımızda bir çok cihazda kullandığımız dokunmatik makinelerde bunlara dahildir. Mesela İstanbul ya da diğer büyük şehirlerde yaşayanlar Kent Kart’ı yakinen bilirler. Bu kartları belediyenin tüm toplu taşıma araçlarında kullanabilmekteyiz. Ve yollarda para yükleme makineleri sayesinde de kartımıza para yükleyebilmekteyiz. İşte bu para yükleme cihazlarına ATM ya da daha teknik anlamda KİOSK diyoruz. Kiosk’lar da kendi içlerinde işletim sistemi ve haliyle yazılım ile çalışırlar. Farklı zamanlarda bir çok kiosk projesi için AR-GE yapmam gerekmişti. Bir öneride bulunmak gerekirs, kiosk’larda Windows platformlar için WPF, Linux platformlar içinse QT teknolojisi bir hayli güçlü uygulamalar geliştirmenize yardımcı olacaktır.  Bu makalemde de, WPF ile basit olarak nasıl kiosk görünümlü uygulama geliştireceğimizi anlatacağım.

Bu açıklamalara rağmen kiosk’u hatırlayamadıysanız buyrun!

Kiosk modunda olmak aslında tam ekran ve dokunmatik uygulama geliştirmekten başka bir şey değildir. Şimdi bir WPF projesi açıyoruz ve aşağıdaki XAML kodlarını yazıyoruz.

Capture

Yukarıdaki XAML kodlarında kiosk mod için gerekli olarak iki Property bulunmaktadır.

– WindowsStyle=”None”
– WindowState=”Maximized”

Uygulamayı çalıştırdığınızda Windows 8 uygulamalarının görünümüne sahip, tam ekranı kaplayan ve minimize, maximize, close gibi butonların olmadığı bir uygulama ile karşılaşacaksınız. Mouse ikonunu da gizlediğinizde dokunmatik bir kiosk uygulaması geliştirdiniz demektir.

İyi çalışmalar.
Cihan Özhan

Write a Comment

Comment