in General

Kurs Serisi “Go Programlama Dili : Standard Library”

Merhaba,

En son yayınladığım video kursumu yurt dışına çıkmadan önce, geçen sene hazırlamıştım. Uzun bir maraton sonrasında kurs çekimlerine kaldığımız yerden devam ediyoruz… Birçok yeni kurs planı yaptım. Bu yeni kursların çoğunluğu Go programlama diliyle ilgili olacak. Bu makalede size üzerinde çalıştığım yeni video kurs serisi hakkında bilgi vermek istiyorum.

Go programlama dili built-in kütüphane ile bilikte gelmektedir. Bu kütüphanenin adı Standard Library‘dir. Bu kütüphane diğer programlama dillerinin sahip olduğunun aksine, çok hafif ve sadece gerekli olan özellikleri barındıran bir kütüphanedir. Ve bu kütüphane haricinde gördüğünüz tüm 3-Party framework‘ler de temel olarak Standard Library ile geliştirilen ve amacı bazı işleri kolaylaştırmak olan kütüphanelerdir. Diğer kütüphaneler birçok farklı amaçla kullanılmakla birlikte, bazen daha az kod yazmamızı ve zamandan tasarruf etmemizi sağlayabilir. Ancak eğer Go programlama dilini güçlü bir şekilde öğrenmek ya da yüksek performanslı projeler geliştirmek isterseniz, bakmanız ve uzmanlaşmanız gereken yer Standard Library‘dir. Profesyonel Go programcıları arasında bu bağlamda birçok tartışma yaşanmıştır ve bu tartışmalar halen devam eder. Standard Library mi yoksa Framework‘ler mi? Bu sorunun cevabı ayrı bir makale konusu ancak temel olarak bilmemiz gereken şey: 3-Party bir framework bile kullansanız, öncelikle Go’da uzmanlaşmak için Go dili ve Go Standard Library‘i çok iyi biliyor ve kullanabiliyor olmalısınız.

İşte bu nedenle, Go programlama diliyle geliştirdiğim projeler, edindiğim tecrübeler ve yaptığım araştırmaların sonucunda ürettiğim birçok Standard Library örneğini bir eğitim serisi halinde anlatmaya ve yayınlamaya karar verdim. Bu eğitim serisindeki amacımız, Go dilinin ve Standard Library‘nin gücünü ve kapasitesini anlayabilecek ve öğrenebilecek bir kaynak oluşturmaktır. Bu kurs serisi birkaç farklı kurstan oluşmakla birlikte her bir kurs içerisinde Standard Library içerisindeki farklı paketleri detaylı bir şekilde inceleyeceğiz. Bazen bir paketin içindeki tüm işlevsel metotları ayrı ayrı inceleyeceğiz, bazen de paketlerle ilgili uygulamalar geliştireceğiz.

Bu yeni kurs serisi en az 3 farklı kurstan oluşacak. Ayrıca bu kursu almadan önce Go programlama dili temellerini biliyor olmanız gerekiyor. Bu nedenle eğer daha önce Go ile ilgilenmediyseniz aşağıdaki bağlantıdan indirimli olarak Go Programlama Dili kursunu satın alabilirsiniz.

İndirimli : Go Programlama Dili : RESTful API ve Web Uygulamalarıyla

Eğer bu konu hakkında herhangi bir öneriniz varsa bana ulaşmaktan çekinmeyin.

İletişim : cihan.ozhan@hotmail.com

Başarılar.
Cihan Özhan

Write a Comment

Comment

  1. Merhaba sizle görüşmek isterim Oaf öğrenmeye çok ihtiyacım var sıfırdan bunun eğitimini udemy ye atmayı düşünüyor musunuz