in Düşünce

İçinizdeki Kaosu Bulun!

Araştırma ve geliştirmeyi sadece teknoloji ve fen bilimlerine ait görerek en büyük hatayı yaptık. Halbuki geçmiş ve tarih böyle işlemedi! Tarihte bir matematikçi aynı zamanda uzay bilimleri, tıp ve musiki konularında yenilikçi ve üretken, hatta dahi olabilirdi! Ancak bugün herkes tek bir alanla ilgilenebilirmiş gibi, başka bir fikre ve bilgiye sahip olamazmış gibi sıkıştırılmaktan öteye gidemiyor! İnsan çok yönlü düşünen ve çok yönlü üretken bir varlıktır. O robotlaştırılamaz!

Takip ettiğim isimlerden Cem Seymen’in TEDx Talks’da yaptığı güzel bir konuşmayı paylaşmak istiyorum.

İçinizdeki kaosu bulun!

Genellikle kötü niyetli olarak bilinen ama güzel olan bir söz vardır; “Kaostan düzen doğar”. Doğada olduğu gibi insani bilimlerde de “yepyeni” bir düzen için önce kaos, zelzele, kasırga, sel ve tufan ile eski düzeni ve eski olan tüm hataları yıkmak, yok etmek gerekir. Sadece bundan sonra yeniden başlanabilir. Ve bunun için de önce kendinizden başlamalısınız. Kendini değiştiremeyen hiç bir şeyi değiştiremez.

Ayaklarındaki ve boynundaki prangaları çıkar ve at gözlüklerini de kenara koyarak sadece önüne bak. Arkada bıraktığın ne varsa artık arkada kaldığını kabul et…

İyi seyirler.

 

Write a Comment

Comment

  1. Cem Seymen çok değerli bir kültür adamı. Pazar akşamları takipteyiz. Güzel bir yazı ve video.