in Düşünce, Go

Go Geliştiricileri İçin Goder.Co Yayında!

Merhabalar,

10 yıldır yazılım ve güvenlik gibi alanlarla ilgileniyorum. Bu süre zarfında farklı bir kaç dilde kod yazma, proje geliştirme deneyimim oldu. Bunların bir kısmı C#, Java vb. gibi web, mobil ve masaüstü uygulama geliştirme teknolojieriyken bir kısmı da T-SQL, PL/SQL gibi veritabanı odaklı programlama dilleriydi.

Uzmanlaşmak için teknoloji seçerken duruma göre farklı değerlendirme kriterlerim vardı. Bu nedenle herkesin kendi tarzına ve isteklerine göre seçim yapması gerektiğini savunurum. Şimdi ise uzun süre sonra kod yazmaktan keyif aldığım ender dillerden biri olan GOLang’a odaklanmış durumdayım. Açıkçası aktif olarak C# odaklı çalışmaktayım. Bu alanda geliştirdiğim ve geliştirmeye devam ettiğim orta ve büyük ölçekli projeler mevcut. Ancak her geliştiricinin en az bir ikincil programlama dili olmalı düşüncesini savunduğum için bu alanda bir ek uğraş olarak da GOLang’ı seçmeyi uygun gördüm.

Şahsen bir alana ilgi duyuyorsam ciddi şekilde planlı ve odaklanmış şekilde ilerleme alışkanlığım vardır. Yani atıl bir şekilde ilgi duymam! Bu nedenle bloğumda GOLang makaleleri de yazmaya başladım. Ancak bir çok teknolojide karşılaştığımız üzere GOLang alanı için özel olarak hazırlanmış 1-2 kaynak haricinde yerli bir kaynak bulunmuyor. Onlarda da temel seviye Türkçe çeviri dökümanlar bulunmaktadır. Bu nedenle GO ile ilgilenen kişileri düzgün bir ortamda toparlayabilmek için yeni bir site oluşturmaya karar verdim.

Açtığım yeni sitenin adı GODER! http://goder.co

Tahmin edeceğiniz üzere CODER’dan türeyen bir GOder’lık durumu söz konusu! 🙂

Bu makalemde sadece siteyi tanıttığım için GO ile ilgili herhangi bir öneri, yönlendirme ve teknik anlatım yapmayacağım.

Eğer GOLang’a başlamak istiyorsanız, temel seviye bilginiz varsa takipçi olarak goder.co’ya uğramanızı öneririm. Çünkü düzenli olarak içerikler eklemeyi planlıyorum.

Eğer GOLang konusunda bilginize güveniyorsanız gene goder.co’ya uğramanızı, ancak bu sefer editör olarak içeriklerinizi yayınlamanızı öneririm. GOLang uzmanları bana aşağıdaki email adresinde ulaşarak editörlük isteğinde bulunabilirler.

Email : cihan.ozhan [ at ] hotmail.com

İyi çalışmalar.
Cihan Özhan

Write a Comment

Comment