in Düşünce, Fikir

DİJİBİL Online Eğitim

Merhabalar,

Yakın zamanda bloğuma eklediğim düşünce, fikir ve fütüristik kategorilerine içerik eklemek bana ayrı bir heyecan veriyor. Hatta teknik uzmanlıktan daha heyecanlı diyebilirim. Düşünmek ve yeni bir şeyler üretmek eğlenceli, zor, bir o kadar da gurur vericidir.

Yıllardır bilgi araştırması peşinde koşarak kendimi geliştirmeye çalıştım. Bu sırada o kadar farklı alanda bilgi edindim ki, bildiklerimin bile bilmediklerime referans olduğunu farkettim. Bilgi peşinde koşarken en büyük zorluk ise gerçekten zor erişilmesi ve çok zaman gerektirmesiydi. Ve  bu zamanı da harcadım tabiki. Bu araştırmalarım yoğunlaştıkça öğrendiklerimi video, kitap gibi çalışmalarla aktarmaya gayret ettim. Tabi 24 saat, 7 gün bu iş için yeterli değil. Ayrıca insan bünyesi de belli bir süre sonra yoruluyor. 🙂 Öğrencilerimden, takipçilerimden ve gözlemlerimden edindiğim bilgilere göre, insanlar bilgi araştırması konusunda pekte tecrübe sahibi değil. Aslında bu durum gayet normal. Herkes araştırmacı olacak değil…

Velhasıl, bilgiye değer veren herkese yararlı olması amacıyla bir kaç yıldır online eğitim alanında proje planlaması yapıyordum. Bir kaç beta yayın ile bir kaç yüz bin ziyaretçiye ulaşan dijibil.com domainini bu şekilde uzun süredir yayında tutuyoruz. İlk versiyonlar takipçilerimize göre çok iyi, bize göre beta öncesi(alpha) diyebileceğimiz seviyedeydi. Bir çok kez alt yapı yenilense de, gerek ekip, gerek maddi problemler nedeniyle çeşitli sorunlar yaşayarak proje gelişimi sekteye uğradı. Ancak, bir kaç aydır proje üzerinde çalışan ekip arkadaşlarımın yoğun gayretiyle ciddi bir alt yapıya doğru ilerliyoruz. Şuan bazı özellikler son kullanıcı tarafından görülemese de, büyük bir hazırlık yapıldığını ve gece geç saatlere kadar planlama, analiz, araştırma ve geliştirme yapıldığını söyleyebilirim.

DİJİBİL online eğitim projemizdeki amacımız, Dünya’nın en kaliteli ve profesyonel online eğitim alt yapısını geliştirerek eğitmen, öğrenci ve araştırmacıları bir araya getirmektir. Bu sistemde kaliteli bilgiye sahip herkes ücretli/ücretsiz eğitim verebilir ve üye olan herkes bu içeriklere ulaşabilir olacak. Gerek video, makale ve canlı yayın, gerekse de mekansal çekim ile canlı yayın gibi farklı bir çok özelliği kullanarak web, mobil ve sürpriz olan farklı bir kaç platform ve teknolojiyle bu içeriklere ulaşabileceksiniz.

Daha önce FATİH projesiyle yaptığımız anlaşma kapsamında, 700 bin öğretmene eğitim alma imkanı sağlayarak FATİH projesi yöneticilerinden eğitim kalitesi nedeniyle özel övgüye sahip olan bir alt yapının yönetim ekibinde bulunduğum için bir hayli heyecanlı olduğumu söylemeliyim. FATİH projesinde eğitim içerik stratejileri geliştirme alanında yöneticilik teklifi aldığımda(kabul etmedim) bile bu kadar heyecan duymamıştım. 🙂

DİJİBİL online eğitim sistemi sadece eğitim alt yapıları değil, eğitim AR-GE çalışmalarıyla, farklı eğitim metod ve stratejileri de üreterek eğitmenlere sıradışı ve profesyonel teknikleri örnekleyerek daha verimli eğitimler hazırlanmasına öncülük edecektir.

Bu yazıyı okuyanların aklındaki sorulardan biri sanıyorum hangi alanlarda eğitimlerin olacağı sorusudur. Cevabı basit, kaliteli, özgün ve faydalı bilgilerin bulunduğu her alanda içerikler eklenebilecek. Bu içerikler zaten DİJİBİL’in değil, burada eğitim vermek isteyen kaliteli eğitmen ya da eğitim kurumlarının belirlediği kategorilerde olacaktır. Nükleer fizik, matematik, fen, robotik, yazılım, tıp ya da felsefeye kadar her eğitimi bulabileceksiniz.

Takip etmek için üye olmanız yeterli.

DİJİBİL.COM / Kurucu
Cihan Özhan / dijibil.com/cihanozhan

Write a Comment

Comment