in Azure, Cloud

Azure ile Web Uygulaması Oluşturma ve Yayınlama

Azure ile Web Uygulaması Oluşturma ve Yayınlama

Cloud Computing projelerinde genel gereksinimlerinden biri web uygulamasını ölçekleyebilmektir. Yani olası yüksek ziyaretçi isteklerine karşı alt yapının dayanıklı olması, çökme riskini ortadan kaldırma, 10 kişi ziyaret ederken nasıl çalışıyorsa 100.000 kişi girdiğinde de aynı şekilde hizmet vermesini sağlayabilmektir. Bu nedenle farklı nedenlerden dolayı(uzun uzun anlatılabilir) bir web uygulamasını Azure gibi bir Cloud platformda yayınlamak isteyebilirsiniz. Ve bu çok kolaydır.

Şimdi sade şekilde konuyu anlayabilmek için bir web uygulaması oluşturalım.

Azure Portal Giriş; https://azure.microsoft.com/

Azure Portal’a giriş yaptıktan sonra web uygulaması oluşturma adımları aşağıdaki gibidir;

Sol üstte bulunan + işaretine bastıktan sonra aşağıdaki gibi bir ekran açılacaktır.

0_1

Bu ekranda Web Uygulaması seçildikten sonrasında ise aşağıdaki ekran gelecektir. Uygun şekilde doldurabilirsiniz.

1

Oluştur butonuna bastıktan sonra web uygulamanız hızlıca oluşacaktır. Uygulamanıza hızlı erişim sağlayabilmek için aşağıdaki “Panoya sabitle” butonuna basabilirsiniz.

Uygulama oluştuktan sonraki ekran aşağıdaki gibidir;

2

Ekranın sağında varsayılan olarak FTP alanı boş olarak gelecektir. Siz bu ayarı da yapabilmek için aşağıdaki ekrana girin ve bilgileri doldurun.

3

Evet, bu kadar… Artık bir Azure web uygulamamız var. Benim uygulamanın tarayıcı üzerinden açılmış hali aşağıdaki gibidir.

5

Şimdi ise, FileZilla FTP Client ile bu web uygulamama bağlanıp yukarıda görülen tasarıma ufak bir değişiklik yapıp tekrar FTP’ye atacağım.

4

FTP’deki hostingstart.html dosyasını bilgisayarıma indirip küçük bir kaç değişiklik yapıp tekrar FTP’ye attım. Çıktı aşağıdaki gibidir…

6

İyi Çalışmalar.
Cihan Özhan

 

Write a Comment

Comment