in Azure, Cloud

Azure ile SQL Server Veritabanı Oluşturma ve Bağlanma

Azure ile SQL Server Veritabanı Oluşturma ve Bağlanma

Cloud Computing hizmetlerinin en yaygın kullanılan özelliği, veritabanlarını yüksek performans, güvenlik ve ölçeklenebilir şekilde yönetebilmektir. Bu makalemde Azure üzerinde SQL Server veritabanı oluşturmayı ve bu veritabanına SQL Server Management Studio üzerinden bağlanmayı sade bir şekilde anlatacağım.

Azure Portal Giriş; https://azure.microsoft.com/

Azure Portal’a giriş yaptıktan sonra veritabanı oluşturma adımları aşağıdaki gibidir;

Sol üst “+ Yeni” ya da soldaki menüden SQL veritabanları seçilerek aşağıdaki ekranı açın.

1

Bir sonraki adım olarak sayfanın üzerindeki “+ Ekle” butonuna tıklayarak yeni bir SQL veritabanı oluşturmaya başlayalım.

2

Ekranın sol tarafında veritabanımız için gerekli bilgileri giriyoruz. Ancak bu veritabanı için yeni bir(ya da mevcut varsa o kullanılabilir) veritabanı sunucusu(instance) oluşturulması gerekmektedir. Bu nedenle sağa doğru dallanan işlemleri de gerçekleştirmelisiniz. Ve bu bilgileri bir kenara not alırsanız daha hızlı ilerleyebilirsiniz.

Bu sayfayı uygun şekilde doldurduktan sonra orta kısımdaki Oluştur butonuna basın. Bu işlemle birlikte Azure üzerinde öncelikle yeni bir veritabanı sunucusu oluşturulacak, sonra da bu sunucu üzerine sizin belirttiğiniz isimde yeni bir veritabanı oluşturulacaktır.

Oluşturulan veritabanı sunucusu bilgileri;

8

Oluşturulan veritabanı bilgileri;

3

Eğer daha önce ürün ortamında bir veritabanı sunucusu kurup yönettiyseniz güvenlik duvarı ayarları gerekebileceğini tecrübe etmiş olabilirsiniz. Azure üzerinde de bir veritabanı sunucusu oluşturduğunuzda bu sunucuya hangi IP’lerin erişebileceğini belirtmeniz gerek. Varsayılan olarak sunucunuz dışarıya kapalı olacaktır.

Üstte bulunan “Sunucu güvenlik duvarı ayarla” butonuna tıklayarak Güvenlik Duvarı ayarları sayfasını açın.

4_

Bu ekranda istemci olarak sizin IP adresiniz yazmaktadır. IP adresinin bulunduğu alana sağ tıklayıp “İstemci IP’si ekle” ya da üstteki menüde bulunan aynı isimdeki butona tıklayarak kendi IP’nizi izin verilenler arasına ekleyebilirsiniz.

5

SSMS ile veritabanımıza bağlanabilmek için Azure tarafında gerekli tüm işlemleri tamamladık.

Şimdi SSMS’yi açıp gerekli bilgileri girerek kendi bilgisayarımızdan Azure veritabanına bağlanalım.

6

Ve işlemin başarılı olduğunu aşağıdaki ekrandan görebiliyoruz.

7

İyi çalışmalar.
Cihan Özhan

 

 

Write a Comment

Comment