in Azure, Cloud

Azure ile Sanal Makine Oluşturma ve Bağlanma

Azure Üzerinde Sanal Makine Oluşturma ve Bağlanma

Cloud Computing teknolojilerinde en sık tercih edilen ve benim de kullandığım iki hizmet var ki bunlar; Azure ve Amazon AWS

Bu makalemde yeni başlayanlar için Azure üzerinde bir sanal makinenin nasıl oluşturulacağını anlatacağım. Bol resimli bir anlatım olacağı için çok fazla açıklama yapmaya gerek kalmayacaktır.

Azure Portal Giriş; https://azure.microsoft.com/

Azure Portal’a giriş yaptıktan sonra sanal makine oluşturma adımları aşağıdaki gibidir;

Azure Portal ana sayfasının görünümü;

1

Ekranın sol kısmında görüldüğü gibi tüm hizmetler doğrudan elimizin altında bulunuyor. Bu örnekte sanal makinemin işletim sistemi olarak Ubuntu Linux’u tercih ediyorum. Bunun için sol üstte bulunan + işaretine tıklayın. Yeni oluşturacağınız hizmetler için bu sekmeyi kullanabilirsiniz.

2

İşlem ekranına girdikten sonra hazır işletim sistemleri ve diğer uygulama paketleri görüntülenecektir. Buradan Ubuntu Server 16.04 LTS’yi seçin.

Sonraki ekranda size bir sözleşme sunacaktır.

3

Sözleşmeyi kabul etmeden önce dağıtım modeli olarak Resource Manager seçili olsun. Ve sonra Oluştur butonuna tıklayın.

Sonrasında karşınıza aşağıdaki gibi bir yapılandırma ekranı gelecektir.

4

Buradaki alanları resimlerdeki gibi doldurun. Sunucuya bağlanmak için bu bilgilere ihtiyacınız olacak. Bu nedenle bir yere kaydedebilirsiniz.

Bir sonraki adımda ise sanal makine boyutunu seçmelisiniz. Yani sanal makinenin HDD, RAM, işlemci gibi bilgileri…

Ücretsiz Azure hesabında 730₺ değerinde bir kullanım çekiniz olduğu için en ucuzunu seçerek gerekli testleri yapabilirsiniz. Ben DS1 Standart paketini seçtim. En ucuzu bu…

6

Bu adımdan sonra 3. sekme açılacak ve ayarları tamamlayacağız.

78

 

Ve kurulum için gerekli adımları tamamladık. Bir sonraki adımda ise özet ekranına bakacağız.

9

Bu ekranda herşeyi kontrol edip kurulumu onaylıyorsanız Tamam butonuna basmanız yeterli olacaktır. Sonrasında Azure üzerinde sanal makineniz kurulmaya başlanacak. Bu işlem de kısa bir zaman alacak ve sağ üstteki bildirim alanında ve Azure Portal’ın ana sayfasında sanal makinenizin durumu ve nesnesi görüntülenecektir.

Not : Eğer tüm ayarlarınızı parametrik dosyalar halinde indirmek istiyorsanız Şablon ve parametre indir butonuna basın.

10_1

İşlem tamamlandıktan sonra demovm adındaki sanal makinenizin içine girip tüm işlemleri gerçekleştirebilirsiniz. Bu ekranda aşağıdaki gibi görünür.

11

Azure üzerindeki işlemleri tamamladık. Şimdi de bu sanal makineye uzaktan bağlanarak nasıl çalışırız buna bakalım. Öncelikle şunu belirtelim, uzak masaüstü ile de bağlanabilirsiniz ancak ben Putty programı ile SSH üzerinden bağlanmayı göstereceğim.

12

Gerekli bilgileri yazıp Open butonuna bastığınızda komut satır ekranı açılacaktır.  Burada kurulum sırasında verdiğiniz bilgileri(username, password) yazarak giriş yapabilirsiniz. Sonrası ise standart Linux kullanımı olacaktır…

13

Azure üzerinde bir sanal makine oluşturma ve bunu kullanma bu kadar basittir.

İyi çalışmalar.
Cihan Özhan

Write a Comment

Comment