in Android

Android Studio ile Emülatöre Manuel Uygulama(.APK) Kurulumu

Şu ana kadar genellikle Microsoft’un bir çok farklı yazılım teknolojisi üzerine makale ve videolar hazırlayarak eğitim içeriği üretmeye çalıştım. Açıkcası eğitimlerimde hiç dile getirmediğim bir hedef ve hobimi ilk Android makalem vasıtasıyla takipçilerime aktarmış olayım. Yazılım camiasına adım attığım andan beri hedefim daima sevdiğim ve daha zor olarak gördüğüm teknolojilere yönelmek olmuştur. Bu nedenle C# çalışmalarından sonra daha kolay tekniklere kaçmak yerine tersi bir istikamete ilerlemek için gömülü sistem, robotik vb. sistemsel programlama alanlarına yöneldim. Bu alanlarda C, C++, Java, Linux gibi babayiğit dil ve platformlar olması beni cezbetti. Bu gidişatta ilgi alakamı çeken bir diğer platform ise tabiki Android. Bu işletim sistemine bir hayranlık duyduğumdan değil, açık kaynak kodlu, popüler ve alt yapısında üst katman Java, Orta-Alt katman C, C++ ve en alt kısımlarda kısmen Assembly dili bulunması ve tabiki Linux üzerine geliştirilmiş olmasınında getirdiği merak ile Android üzerine AR-GE çalışmaları yapmaya başlamıştım. Açıkcası Microsoft tabanlı proje ve eğitim çalışmalarından fırsat bulup pek Java ve Android üzerine içerik hazırlayamadım. Ancak bugün bir arkadaşımın ricası üzerine ilk Android makalemi yazmayı uygun gördüm.

İstek şu; Bir Android uygulamasını(.APK) bilgisayarda emülatör yardımıyla çalıştırmak.

Bunu bir çok Android uygulama geliştirme aracıyla yapabiliriz. Ancak ben Visual Studio’nun eşsiz editörlük gücüne bir nebze(!) daha yakın olan Android Studio üzerine ile gerçekleştirmek istedim. Ve hali hazırda yapmışken makalesini de yazmaya karar verdim.

Bu makaleyi okurken bilgisayarınızda Android Studio’nun kurulu olduğunu varsayıyorum. Kurulu değilse aşağıdaki bağlantıdan erişebilirsiniz.

– Kurulum : Android Studio’yu bilgisayarınıza indirin

Android Studio’yu başarıyla kurduğunuzu varsayarak işimize dönüyoruz.

– Kontrol : Öncelikle, emülatöre APK kurmak için Android Studio içerisindeki Platform Tools‘e ihtiyacımız var. Aşağıdaki klasör yolundaki adb.exe bize yardımcı olacak.

C:\Program Files (x86)\Android\android-studio\sdk\platform-tools

Yukarıdaki klasör yolu şu içeriğe sahiptir.

1

– Emülatörü Başlatmak : Uygulamayı emülatöre kurabilmek için öncelikle emülatörü başlatmamız gerekiyor.

Adsız

Bu ekranda bir AVD(Android Virtual Devices) ekli değilse sağ kısımdaki New… butonu ile yeni bir AVD eklemeniz gerekecektir.

NOT : Android Studio’ya yeni bir AVD eklemek için New… butonuna bastıktan sonra aşağıdaki gibi ayarlar yapıp bu AVD’yi başlatabilirsiniz.

2

Yukarıda oluşturduğum Nexus_4_AVD emülatörünü başlatmak için;

Start… butonuna basın.
Launch butonuna basın.

Sonrasında emülatör başlatma işlemi sonrasında emülatörümüz gecikmeli bir şekilde başlayacaktır.

4  5

– Android Emülatörüne APK Yükleme : Artık emülatörümüz açıldığına göre APK yüklemesine geçebiliriz. Bu işlemi konsol ekranından gerçekleştireceğiz.

1 – Başlat -> Çalıştır -> Cmd ile komut satırını açıyoruz.
2 – Gerekli komutları çalıştırmak için komut satırından platform-tools klasörüne iniyoruz.
       cmd > cd “C:\Program Files (x86)\Android\android-studio\sdk\platform-tools”

Artık Android uygulamamızı yükleme zamanı geldi. Bilgisayarınızdaki bir APK dosyasını platform-tools klasörü içine atın ve aşağıdaki komutu çalıştırın.

Bu makale için kullanmak istediğim APK ücretsiz bir güvenlik yazılımı olan CM Security FREE Antivirus uygulaması olacak.

3 – Son olarak, uygulamayı kurmayı kuracak komutu çalıştıralım.
       cmd > adb install CM-Security-FREE-Antivirus.apk

6

Success sonucunu aldıktan sonra emülatördeki uygulamalara baktığımızda uygulamamızın kurulduğunu görebiliriz.

7

Umarım yararlı olmuştur.

İyi çalışmalar.
Cihan Özhan

Write a Comment

Comment